Srečanje ŽPS-ov v Šentvidu

Sobotno srečanje župnijskih pastoralnih svetov (ŽPS) v Šentvidu bi lahko v grobem razdelili na dva dela: v prvem (pričevanjskem delu) nas je naprej nagovoril ljubljanski nadškof in metropolit msgr. Stanislav Zore. V svojem pomenljivem nagovoru je predvsem poudaril pomembnost nas laikov, tako v župnijskem svetu kot tudi pri služenju v župniji. Nadškof je nadalje izpostavil tudi oddaljenost med laiki in duhovnikom. Oboji se moramo truditi, da prihajamo na proti eden drugemu, da v tem odnosu ne gradimo zidov. Prej omenjena proaktivnost mora biti prisotna tako s strani laikov, kot tudi duhovnika.
V zadnjem delu svojega nagovora, pa se je msgr. Stanislav Zore osredotočil na problem pomanjkanja duhovnikov. Poudaril je, da bolj kot pomanjkanje duhovnikov samih, se je bolj pomembno vprašati o:
- Kako bi »uvoz« duhovnikov vplival na situacijo v krajih, od koder bi duhovniki prišli?
  in še bolj pomembno
- Kakšna je naša drža do duhovnih poklicev in s kakšno vero vzgajamo mlade za ta poklic?

Za tem je sledilo pričevanje članov ŽPS iz župnij Trboje (kjer je do lanskega leta služboval Alojzij Oražem), Podutika in Kosez. Vsaka župnija se srečuje s svojimi težavami, izzivi. Župnija Trboje je lansko leto ostala brez stalnega duhovnika in se je morala dobesedno čez noč reorganizirati, in sicer v smislu večje angažiranosti laikov. Župnija Podutik je ena največjih v Sloveniji, saj šteje več kot 16.000 prebivalcev. Ta župnija je »župnija na prepihu«, saj se mnogo ljudi odseljuje in priseljuje.

V drugem delu smo se, po kratkem okrepčilnen odmoru, razdelili v skupine. Namen srečanja po skupinah je bilo na kratko predstaviti izzive, s katerimi se srečujemo po posameznih župnijah. Lahko rečem, da je bil pogovor precej pozitivno naravnan in je odprl številne tematike, katerim se bo treba v prihodnje (na nivoju) škofije bolj poglobljeno posvetiti.
Povsem na koncu pa je sledilo še zasluženo kosilo.

Besedilo in foto: Anže Čelik